O nás
Počátek výstavní činnosti a volného sdružení pěstitelů bonsají na Prostějovsku se vztahuje k výstavě pořádané kaktusáři (ZO ČZS Pv1) v r. 1990. Přizvali k ní p. Milenu Růžičkovou, zahrádkářku a členku Bonsai klubu Brno. K ní se během výstavy přidružili dosud „utajení“ pěstitelé bonsají (E. Horecká, J. Karkanová, I.Gončár, J. Zendulková, p. Šulajová). Společně se o rok později povedlo uspořádat výstavu jen bonsají v muzeu Prostějov.
V roce 1999 zorganizovala Milena Růžičková další výstavu v sídle Českého zahrádkářského svazu na ulici Daliborka č.p.3. Tehdy se do činosti zapojil i např. J. Servus a další. Vzniklo tak volné sdružení bonsajistů, kteří se vždy domluvili na termínu a místu další výstavy, např. v roce 2000 v klášterní zahradě „U milosrdných bratří“ na Svatoplukově ulici. Milena byla i nadále hlavní organizátorkou činnosti. Neměli jsme stálé útočiště pro schůzky ani vhodné výstavní místo. Výstavy tedy probíhaly v různých bezpečných zahradách nebo prostorách, které nám někdo ochotně a bezplatně dal k dispozici.
Posun ke kvalitnější činnosti bonsajistů nastal v lednu r. 2010, kdy jsme se dohodli na ustavení Bonsaj klubu Haná s tím, že jsme se stali členy ČZS – místní základní organizace se sídlem v budově ÚS ČZS na Daliborce v Prostějově. Získali jsme tak klubovou místnost na schůzky a pořádání volných dílen – tvarování bonsají jak pro členy, tak pro každého zájemce. Na tyto akce zveme zkušené lektory – Pavel Slovák, Jan Bučil, Petr Hron, Josef Sirotný.
Ještě před vznikem klubu a samozřejmě i po jeho vzniku jsme uspořádali řadu výstav v Prostějově a v okolních obcích. Z vlastní iniciativy tak naši pěstitelé vystavovali opakovaně v lázních Slatinice, na zámku dr. Belcrediho v Brodku u Prostějova, na zámku Plumlov, Čechy p.Kosířem, ve farské zahradě Němčice n.H., Vrbátky, v muzeu Boskovice a hlavně na zámku Konice – tam od r. 2004 vystavujeme tradičně každoročně.
Na pozvání zahrádkářů nebo vedení města jsme uspořádali menší výstavy ve Smržicích, Vranovicích, Rousínově, Uničově, dvě malé, autorské výstavy proběhly v Nivě a jedna v Mostkovicích.
Co dva roky se účastníme okresních výstav ČZS v Čelčicích a každoročně jsme zváni na Den životního prostředí, který pořádají Ochránci přírody IRIS Pv.
Významné bylo pozvání z ústředí svazu zahrádkářů k vystavení našich bonsají v pavilonu A během výstavy Flora Olomouc. Další rok vystavovali někteří členové své nejlepší bonsaje na mezinárodní výstavě ČBA a EBA, která byla součástí Flory Olomouc.
Na pozvání jsme uspořádali výstavu v zahradnictví FLORCENTER Olomouc, ta byla obohacena přednáškami a tvarováním vlastních borovic. Sklidila velký úspěch.
Zpočátku byli našimi členy bonsajisté z Vyškovska, kteří se postupně se osamostatnili. Důležité však je, že zorganizovali několik velkých a velmi úspěšných výstav ve Vyškově a na zámku v Bučovicích.
Téměř na všech výstavách se k nám přidružili noví a mladí zájemci, což kromě osvětové činnosti pro veřejnost vnímáme jako příslib delšího fungování klubu.
Kromě těchto akcí pořádáme zájezdy nebo se zúčastníme zájezdů do míst s bonsajovou tématikou v ČR i sousedních zemích.
V průběhu všech let odprezentovali naši členové několik přednášek nejen na výstavách, ale také např. v muzeu Prostějova a v Konfuciově akademii při UP Olomouc.
Naše výstavy navštívily známé osobnosti, např. moderátor Vladimír Čech, předsedkyně klubu Protěž Olomouc, p. Žákovychová, senátorka Božena Sekaninová, předseda ÚS ČZS p. Kozlík, také zástupci města – p. Rašková, M. Sokolová, P. Dopita, J. Gáborová. Novináři různých novin (i on-line) jsou častými návštěvníky.
Naše činnost je zaznamenána v kronikách od samého počátku. Máme tam mnoho pochvalných zápisů, článků z novin, fotografií. Cenné jsou i řádky od p. Věny Hrdličkové, jejíž přednášky na UP se někteří členové zúčastnili.
Kroniky (4 knihy) jsou k nahlédnutí v klubovně na Daliborce, občas na výstavách.
Veškerá naše činnost by se neobešla bez ochoty zapojit se do práce bez nároků na odměnu, jen pro pocit uspokojení z vlastní tvorby a možnosti ji představit na veřejnosti. Na fotografiích v kronikách je vidět, jak daleko jsme během těch let pokročili v kvalitě našich stromů a jak se zvýšila úroveň výstav Schůzky a volné dílny se zkušenými lektory pomáhají zejména mladším členům ale i starším v rozvoji umění tvarovat stromy. Setkávání se a výměny názorů jsou nenahraditelné.
Jako další jsme spustili stránky www.bkhana.cz.